Віртуальна книжкова виставка "Правові цінності Європейського Союзу"

Віртуальна книжкова виставка "Правові цінності Європейського Союзу"

09.05.2024
52
  Рік тому Президент України Володимир Зеленський підписав указ про відзначення 9 травня Дня Європи спільно з Європейським Союзом. До цієї дати Центр європейської інформації Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових проводить Тиждень європейської книги. Сьогодні ми підготували для вас віртуальну книжкову виставку "Правові цінності Європейського Союзу".
  Європа заснована на цінностях свободи і демократії. Ці європейські цінності сформувалися в епоху Просвітництва і в політичному відношенні були проголошені під час Французької революції 1789 року. Вони були закріплені в Хартії прав людини Ради Європи та Хартії Європейського Союзу з основних прав людини. Україна як європейська країна поділяє спільну історію та спільні цінності з державами – членами ЄС і налаштована їх підтримувати. Зокрема, такі спільні цінності, як демократія, повага до прав людини та основоположних свобод і верховенство права, – ключові елементи Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС від 27 червня 2014 року.
  Віртуальна виставка книг "Правові цінності Європейського Союзу" була створена для всебічного і глибокого розуміння читачами правових цінностей Європейського Союзу, механізмів їх реалізації та захисту, а також перспектив упровадження в Україні відповідно до положень Угоди про Асоціацію між Україною та Європейським Союзом.


  Бенуа-Ромер Ф. Право Ради Європи. Прямуючи до загальноєвропейського правого простору / Флоренц Бенуа-Ромер, Гайнріх Клебес ; [пер. з англ. О. Андрійчук]. – Київ : К. І. С., 2007. – 228 с.

  Книжка пропонує чіткий та збалансований погляд на способи, які застосовує Рада Європи задля здійснення власного покликання, інструменти гармонізації систем права своїх сорока шести членів, охоплює аспекти формування Ради та її ролі в розбудові спільного європейського правового простору. Ця перша ґрунтовна праця з права РЄ від часів постання цієї організації в 1949 році буде особливо корисною з огляду на дедалі активнішу участь України в діяльності Ради Європи.


  Європейське право. Право Європейського Союзу : підручник : у 3 кн. Кн. 1. Інституційне право Європейського Союзу / Київ. нац. ун-т ім. Т. Г. Шевченка, Ін-т міжнар. відносин ; за заг. ред. В. І. Муравйова. – Київ : Ін Юре, 2015. – 307 с.

  У роботі досліджується широкий спектр питань правового регулювання процесу економічної, політичної і правової інтеграції в межах Європейського Союзу. Висвітлюються історичні етапи становлення та розвитку права Європейського Союзу, юридична природа ЄС і його правової системи, діяльність інститутів об'єднання. Дається правовий аналіз джерел права Європейського Союзу та актів органів інтеграційного об'єднання. Окрему увагу приділено системі захисту прав людини в межах Європейського Союзу. Встановлюються особливості європейського громадянства і дається аналіз Хартії основних прав ЄС. У виданні враховані всі останні зміни до правопорядку Європейського Союзу, широко висвітлюється практика Суду ЄС.


  Жебровська К. А. Універсалізм і релятивізм правових цінностей у діалозі правових систем : монографія / К. А. Жебровська ; Нац. ун-т "Одес. юрид. акад.". – Одеса : Фенікс, 2018. – 221 с.

  У монографії розкрито особливості концепції універсалізму та релятивізму правових цінностей, які характеризують останні в універсальному й регіональному вимірах, що відображають різні концептуальні підходи до їх розуміння. Визначено роль правових цінностей у діалозі правових систем. Охарактеризовано дуалізм європейських правових цінностей відповідно до концепцій універсалізму і релятивізму. Здійснено аналіз основних європейських правових цінностей як орієнтирів реформування правової системи України, що набули нормативного закріплення в основоположних нормативно-правових актах Ради Європи та Європейського Союзу. Виявлено можливості адаптації та гармонізації європейських правових цінностей у процесі реформування правової системи України.


  Заблоцька Л. Г. Політико-правові аспекти діяльності Ради Європи : навч. посіб. для вищ. навч. закл. / Л. Г. Заблоцька, А. Л. Федорова, Т. І. Шинкаренко. – Київ : Фенікс, 2007. – 223 с.

  У навчальному посібнику висвітлено історію, засади функціонування, основні напрями діяльності Ради Європи. Розкрито особливості інституційної системи організації, охарактеризовано її основоположні міжнародно-правові інструменти, показано особливості співробітництва Ради Європи з іншими міжнародними організаціями, а також з Україною.


  Капіца Ю. М. Право інтелектуальної власності Європейського Союзу: формування, інститути, напрями розвитку / Ю. М. Капіца ; НАН України, Центр дослідж. інтелект. власності та трансферу технологій. – Київ : Академперіодика, 2017. – 661 с.

  У монографії досліджуються становлення, інститути й розвиток права інтелектуальної власності Європейського Союзу, особливості гармонізації законодавства держав-членів ЄС та практики застосування законодавства у сфері авторського права і суміжних прав, охорони винаходів, корисних моделей, промислових зразків, торговельних марок, географічних зазначень, фірмових найменувань, сортів рослин, інтегральних мікросхем, комерційної таємниці, а також цивільно-правові та митні способи захисту прав інтелектуальної власності в ЄС. Наведені результати порівняльного аналізу законодавства України та ЄС у сфері інтелектуальної власності.


  Караман І. В. Звернення до Європейського суду з прав людини : практ. довідник / Ігор Караман ; Вища шк. адвокатури Нац. асоціації адвокатів України. – Київ : Фенікс, 2016. – 335 с.

  Цей довідник – практичне керівництво зі звернення до Європейського суду з прав людини, провадження в ньому й виконання його рішень. Довідник складається з шести розділів. Розділ 1 присвячений загальному вступу до Конвенції та протоколів до неї, їх статусу у правовій системі України; тут надаються загальні дані про Суд, його структуру, статистику, а також рекомендації з пошуку необхідних рішень Суду з того чи іншого питання та їх цитування. У Розділі 2 розглядаються критерії прийнятності індивідуальних заяв. Розділ 3 присвячений основним етапам провадження в ЄСПЛ. У Розділі 4 описано процедуру виконання рішень ЄСПЛ. Розділ 5 складається з відповідних міжнародних та національних нормативних актів. Нарешті, Розділ 6 включає нотатку для заповнення формуляра заяви до Суду, а також приклад заповненого формуляра заяви. Цей довідник буде передусім корисним адвокатам та юристам, які розглядають можливість захисту прав своїх клієнтів у ЄСПЛ, а також самим потенційним заявникам до Суду.


  Основи права Європейського Союзу : підручник / Харків. нац. ун-т ім. В. Н. Каразіна ; за заг. ред. Т. Л. Сироїд. – Харків : Право, 2020. – 588 c.

  У підручнику проаналізовано сучасний стан і перспективи подальшого розвитку права ЄС, розкрито зміст основних принципів, інститутів, дано характеристику організаційно-правового механізму ЄС, приділено увагу положенням окремих галузей. Акцентовано увагу на питанні співробітництва між ЄС та Україною, а також на проблемі гармонізації українського законодавства з правом ЄС. Авторський колектив підручника включає вітчизняних і зарубіжних учених – спеціалістів у галузі права Європейського Союзу, міжнародного права. Для студентів, аспірантів, викладачів юридичних закладів вищої освіти, науковців, а також усіх, хто цікавиться проблемами права Європейського Союзу.


  Право Європейського Союзу. Європейське право прав людини (в питаннях і відповідях) : навч.-довід. посіб. / [кол. авт.: Д. В. Аббакумова та ін.] ; за заг. ред. І. В. Яковюка ; Нац. юрид. ун-т ім. Я. Мудрого, Каф. права Європ. Союзу. – Харків : Право, 2021. – 254 с.

  У навчально-довідковому посібнику висвітлено основні питання інституційної будови та права Європейського Союзу. Посібник "Право Європейського Союзу. Європейське право прав людини (в питаннях і відповідях)" розрахований на викладачів, аспірантів та студентів, які навчаються в закладах вищої освіти.


  Сироїд Т. Л. Міжнародне публічне право. Міжнародний захист прав людини : посіб. для підгот. до зовніш. незалеж. оцінювання / Т. Л. Сироїд, О. А. Гавриленко, Л. О. Фоміна ; за заг. ред. Т. Л. Сироїд ; Харків. нац. ун-т ім. В. Н. Каразіна, юридич. ф-т, каф. міжнар. і європей. права. – Харків : Право, 2021. – 460 с.

  У посібнику зосереджено увагу на ключових питаннях сучасного міжнародного публічного права і міжнародного захисту прав людини, що виносяться на зовнішнє незалежне оцінювання студентів, які навчаються за спеціальностями "Право" й "Міжнародне право". Проаналізовано практику Європейського суду з прав людини щодо розгляду конкретних справ та акцентовано увагу на значенні прийнятих ним рішень.


  Тичина В. Правові цінності Європейського Союзу : навч. посіб. / Вікторія Тичина ; МОН України, Держ. ун-т "Житомир. політехніка". – Харків : Право, 2023. – 116 с.

  Пропонований посібник розроблено для студентів, які навчаються за спеціальністю 081 "Право". Посібник містить викладення основних тем із курсу навчальної дисципліни "Правові цінності Європейського Союзу". Розраховано на студентів, аспірантів, викладачів юридичних закладів, усіх, хто цікавиться проблемами втілення правових цінностей ЄС у правозастосовну діяльність.
Підготувала Оксана Плаунова,
головний бібліограф відділу наукової інформації та бібліографії
Повернутись
Поділитись: